Historie letiště Otrokovice

Historie letiště Otrokovice Date: (05.09.2019)

S rozmachem vzduchoplaveb souvisela potřeba letiště s dostatečnou kapacitou. Na jeho vybudování se v Otrokovicích v místní části Kučovaniny, kde stojí dodnes, od roku 1930 aktivně podílela dopravní a stavební oddělení firmy Baťa i její strojírny. 1. července 1931 bylo schváleno ministerstvem veřejných prací výměrem čís. 26 b – 608/551931 a obdrželo statut soukromého letiště. Disponovalo plochou 66 hektarů.

Ve stejném roce, tedy 1931, založilo vedení firmy Baťa sesterskou akciovou společnost. Její činnost měla spočívat nejen v přepravě osob, ale také různých nákladů, kterou měla zajišťovat domácí i cizí letadla. Součástí provozu byly také vyhlídkové lety. Dalším programem této akciové společnosti bylo zřizování a údržba letiště a zařízení souvisejících s provozem, a to na objednávku jak u nás, tak i v zahraničí.

Smrt Tomáše Bati

Za pouhý rok své existence, 12. července 1932, se otrokovické letiště stalo svědkem tragické události, když iniciátor leteckého rozmachu na Zlínsku, Tomáš Baťa, přišel o život i se svým pilotem Jindřichem Broučkem krátce po startu letadla, které mělo dopravit továrníka na otevření nové pobočky firmy Baťa ve švýcarském Möhlinu. Start komplikovala mlha, nejprve byl tedy odložen o hodinu, ale Tomáš Baťa na vzlétnutí trval. 8 minut před 6. hodinou ranní se tedy Junkers F 13 se vzácnou posádkou odlepil od ranveje. Zřítilo se ale bohužel jen pár minut poté, z výšky 20–30 metrů poblíž Baťovy továrny na Bahňáku.

Další stavby

Za tratí vznikla krátce po dokončení výstavby letiště soukromá komerční radiostanice. Ta  tehdy pracovala v pásmu 9 m a umožňovala spojení poboček firmy Baťa po celém světě. V květnu roku 1933 byla posílená bezpečnost letového provozu stavbou světelného majáku na kopci Tlustá nad Zlínem. Kvůli stále intenzivnějšímu mezinárodnímu provozu vyrostla severně od letiště naváděcí radiostanice.

Nebývalý rozmach

Důležitým milníkem byl datum 1. srpna 1933, kdy byla otevřená mezinárodní letecká linka Amsterodam-Batavie, která vedla přes místní letiště. Firma Baťa do roku 1934 provozovala leteckou činnost v rámci oddělení letecké dopravy a za dva roky provozu vykázala 150 000 letových kilometrů a na 1000 přepravených osob. V té době už byla myšlenka vedení firmy Baťa využít svých zařízení pro leteckou výrobu velmi naléhavá…

These pages store cookies to help them function properly. By using our services you agree to use them. About cookies I UNDERSTAND